W sieci warto zadbać o maksymalną optymalizację witryny pod kątem zadowolenia jej użytkowników. W znacznej mierze od tego zależy jej sukces i uznanie wśród internautów.

Czasem pozornie prawidłowo funkcjonująca witryna może zawierać w sobie błąd, który zniechęca część użytkowników Internetu lub działa na nich podświadomość w sposób niekorzystny. Często dotyczy to kwestii oczywistych – jak nieczytelność serwisu, nadmiar treści, natrętne reklamy czy źle działający system wyszukiwania plików. Nie mniej jednak niekorzystnie na witrynę mogą wpływać również inne aspekty, pozornie niezauważalne, na które jednak warto zwrócić uwagę. Poniżej przedstawione są najczęściej popełniane błędy właścicieli stron www, które nierzadko nie są przez nich dostrzegane na pierwszy rzut oka. O czynnikach wpływających na czytelność strony pisałam w poprzednim artykule. W tym skoncentruję się bardziej na innych ważnych elementach witryny.

Źle funkcjonujące wewnętrzne wyszukiwarki serwisu

Podstawowym zadaniem tych wyszukiwarek powinna być pomoc w odszukaniu interesujących internautę kwestii w witrynie. Należy konstruować wyszukiwarki tak, aby nie analizowały przesadnie dosłownie fraz wpisywanych przez internautów, sugerując na przykład frazę poprawną, w przypadku wpisania jej z błędem. Wyszukiwarka nie powinna zniechęcać do korzystania z danej strony ani działać w sposób skomplikowany. Jej podstawową funkcją powinno być usprawnienie odszukiwania pożądanych informacji.

Nieodpowiednia czcionka zastosowana na stronie internetowej

Najczęściej dotyczy to problemu za małych liter. Jest to uciążliwe nie tylko dla osób mających problemy z wzrokiem, ale dla każdego, kto nie chce męczyć wzroku w sieci. Jak wiadomo tekst na monitorze komputera bardziej męczy niż tradycyjny, drukowany przekaz. To samo odnosi się do kolorów używanych na stronie. powinny być dopasowane nie tylko do specyfiki konkretnej działalności, ale również muszą zawierać odpowiedni kontrast i nie drażnić oka. Istnieją pewne elementarne zasady, które warto stosować – między innymi będzie to zaakcentowanie w sposób wyraźny czcionki i odróżnienie ją zdecydowanie od koloru tła (taki efekt da nam chociażby zastosowanie czcionki ciemnej na tle jasnym). Optymalizacja tekstu wiąże się również z zastosowaniem podziału zamieszczanych treści na części i stosowanie w treści strony odpowiedniego formatowania.

Przesadna ilość elementów na stronie

Jest to szczególnie ważne w przypadku strony głównej serwisu. Niestety często jest tak, że widząc dużo elementów, nie wiemy na czym ostatecznie się skupić. Wzrok się rozprasza i odczytujemy przesłanie witryny jako nieprzydatne. Coraz częściej w sieci mamy również do czynienia z zjawiskiem o nazwie „banner blindness”, czyli z ślepotą bannerową. Nauczyliśmy się ignorować treści przypominające nam reklamy, ponieważ kojarzą nam się z brakiem przydatności i atrakcyjności przekazu. Jesteśmy z każdej stroni atakowani reklamami i unikamy nie tylko ich samych, ale również innych elementów formą przypominających reklamy. Przesadna ilość elementów na stronie może się zatem wiązać nie tylko z brakiem czytelności, ale też odczytaniem przekazu jako treści promocyjne.

Konieczność pobierania plików w formacie PDF

Internauci często nie lubią pobierać informacji an swój komputer, ale chcą dotrzeć do informacji od razu i bez wykonywania zbędnych w ich odczuciu czynności. Rzadko się to zdarza, ale może się przytrafić – iż komputer konkretnego internauty nie będzie obsługiwał formatu PDF. Tracimy wówczas potencjalnego czytelnika lub klienta.

Brak spójności strony

Nasz umysł lubi kategoryzować, segregować i porządkować informacje. W momencie gdy natrafia na niespójny przekaz czuje się wprowadzany w błąd. Jeśli utarły się ogólne standardy co do wyglądu pewnych aspektów strony, nie warto zmuszać internautów do podejmowania próby odnalezienia się w zupełnie inaczej skonstruowanej witrynie. Jeśli na przykład prowadzimy sklep internetowy – zamieszczajmy koszyk zakupowy w górnej części serwisu, bo zazwyczaj w tym miejscu w innych serwisach on się znajduje. Intuicyjne rozwiązania i spójność strony to ważny element czytelnego przekazu.

Otwieranie się nowych okienek w witrynie

często w momencie, gdy internauci przeglądają witrynę i klikną na określony link znajdujący się na niej – otwiera się im kolejne okienko innej zakładki lub strony. Nie jest to rozwiązanie korzystne, gdyż zaburza to płynność poruszania się internauty i może powodować zaburzenie porządku w wykonywanych działaniach. Nie utrzymamy użytkownika za wszelką cenę na pierwotnej stronie, zatem powinniśmy go płynnie przenosić na inną (jeśli chce tam przejść), a nie zmuszać go do korzystania z dwóch stron jednocześnie.

Ważnym aspektem braku czytelności witryny jest ponad to nieodpowiednia jej wizualizacja i wywoływanie przez nią niekorzystnego wrażenia.

Źródło: www.systemycms.com